Molong Central School

Providing Opportunities for Personal Achievement

Telephone02 6366 8224

Emailmolong-c.school@det.nsw.edu.au

Our staff

Our professional, university-educated teachers encourage students to develop a love of learning and a desire to succeed. They maintain the highest integrity and concern for your child’s wellbeing.

The principal is responsible for the educational leadership and management of our school. If you would like to speak to the principal, please contact us to make an appointment.

Our school administrative staff can answer inquiries or direct you to the appropriate staff member for help.

Principal - Mrs Michelle Barrett

Deputy Principal Secondary - Mr Scott Taprell

Deputy Principal Primary - Mrs Audrey Brown

MOLONG CENTRAL SCHOOL STAFF

Principal 

Michelle Barrett

Deputy Principal Secondary Department

 
Scott Taprell

Deputy Principal Primary Department

Audrey Brown

Primary Department

Kindergarten Orange - Liz Simpson (AP)

K/1 Lavender - Linda Bennett 

1/2 Blue - Eyrn Midson

1/2 Pink - Rhiannon Cato

3/4 Aqua - Kath Schaefer (AP)

3/4 White - Averil Keen

3/4 Lime - Erin Tamati 

5/6 Jade - Ana Thorne

5/6 Red - Lydia Ebert (AP)

5/6 Silver - Karinya Valese

ISLP & RFF - Kate Sullivan (M, Tu), Eve Bowman (W, Th, F), Melissa Quinn, Lisa Travis (Tu, Th), Jill Englert (M, W, Th), Nicola Harbison (Tu, W, Th), Chloe Sanders (Tu, W)

LaST

Primary Co-ordinator - Karen Honeyman  (M - Th)

Secondary Co-ordinator - Nicole Griffith (Year 10 YA)

Library

Te-Anau Dolbel

SECONDARY DEPARTMENT 

English 

Heather Ruys - Head Teacher

Anthony Carver (Year 7 YA)

Amber Vardanega (Year 7 YA)

Sandra Logan (ILSP M - Th)

Mathematics/ TAS/ VET

Sophie Healey - Head Teacher

Georgie Stamatopoulos (IT) (Girls Advisor)

Virginia Dale (SRC)

Mitchell Akers (IT)

Matthew Sugden

Merryn Lynch (M - Th)

Matthew Boardman

HSIE/ PDHPE/ Careers

Tony Keen - Head Teacher

Rebecca Vis (M, Tu, Th, F)

Alicia Chisholm (M, Tu, Th, F)

Carl Thorne

Bec Corby (Year 12 YA & Timetabling)

Mark Paterson (Boys Advisor)

Jane Quigley

Ange Mitchell

Science/ Art/ Music/ Lote

Terry Bruton- Head Teacher

Sophie Tonkin

Cate Loud (Tu, W, Th)

Claire Ryan (Year 11 YA)

Laura Logan (Year 8 YA)

Wendy Mortimer

SASS

Fiona Ball - Acting Business Manager (M - W)

Janine Caughlan - Relieving Business Manager (Th, F)

Melissa Clout - Relieving SAM

Amy Gavin (Tu - F)

Jenny Barrow (M, W, F)

Melissa Livermore (M-pm, Tu, Th, F)

Sharon Regan 

Amanda Fowler

Nicky Penson

Emma Taprell (M - W)

Coll Clayton (M, Th -a wk Library)

Marion Cobb (Th-b wk Library)

School Learning Support Officers

Mary-Ellen Betts 

Barbara Chown 

Debbie Dwyer 

Adelaide Harris (M - W)

Lenny Punch (M - W)

Stacey Carthew 

Wellbeing Staff

Gay Somerville - Student Support Officer

Katrina Lane - Aboriginal Education Officer 

Rebecca Bouffler - School Counsellor 

Lindy Ford - School Counsellor

General Assistant /Farm Assistant

Doug Watson - Farm Assistant. (Mornings -Tu, W, Th, F, Sat)

Rolf Lapins -  General Assistant. (M - F)  

Canteen

Donna Taprell – Canteen Supervisor (W - F)

Kristy Armstrong – Canteen Assistant (M, Tu)

2022 Year Advisors

Year 7 – Anthony Carver                

Year 8 – Laura Logan          

Year 9 – Ambah Vardandega

Year 10 – Nicole Griffith 

Year 11 – Claire Ryan

Year 12 – Bec Corby

 

Secondary Student Advisors

BOYS – Mark Paterson

GIRLS – Georgie Stamatopoulos